Střední škola · krajská

Gymnázium, Praha 6, Nad Alejí 1952

Gymnázium, Praha 6, Nad Alejí 1952 je krajská střední škola v Praze 6. Do střední školy chodí 587 žáků z 620 povolených (školní rok 2025/26). Při přijímačkách 2024 se na obor Gymnázium – všeobecné hlásilo 144 uchazečů na 32 míst; poslední přijatý měl 86 bodů ze 100. U maturity 2026 byli maturanti v češtině v průměru na 88. percentilu všech maturantů v Česku.

SŠ Gymnázium krajská jídelna
Porovnat s jinou školou
Žáků
587
z 620 povolených · 2025/26
Na přijetí stačilo (2024)
86bodů ze 100
Gymnázium – všeobecné · velmi těžké
Maturita ČJ 2026
88.percentil
úspěšnost 99 %
Poslední inspekce ČŠI
12/2023
2 zprávy za 10 let

Základní údaje

Úplný název
Gymnázium, Praha 6, Nad Alejí 1952
Adresa ředitelství
Nad alejí 1952/5, 162 00 Praha 6
Zřizovatel
Hlavní město Praha
Web
www.alej.cz
IČO
49625446
RED_IZO
600005771

Dny otevřených dveří a služby

Škola uvádí: DOD: středa 18. 11. 2026 a středa 13. 1. 2027, vždy od 16:00 do 18:00 hod. Všeobecné čtyřleté a osmileté studium připravuje na VŠ všech typů. Podpora výuky angličtiny - příprava na Cambridgeské zkoušky, rodilí mluvčí. Odborné učebny a laboratoře, počítačová učebna, knihovna, studovna, 2 tělocvičny, posilovna, horolezecká stěna, multifunkční hřiště, výuková zahrada s venkovní učebnou. Školní kuchyně s jídelnou. Lyžařské, sportovní, jazykové a zážitkové kurzy, vodácké výlety. V přijímacím řízení budeme postupovat podle platné legislativy (testy CERMAT), ve čtyřletém studiu bude součástí přijímacího řízení školní test z angličtiny. Bezbariérový přístup.

Stravování
ano
Jazyky
angličtina, francouzština, němčina, španělština

Údaje školy v registru MPSV „Školy“; termíny ověřte na webu školy. Dny otevřených dveří v okolí

Index kvality

Index kvality: osmiletá gymnázia

Srovnání se školami stejného typu: výsledky u maturity, přidaná hodnota, zájem uchazečů a podmínky výuky. Číslo říká, kolik procent škol skupiny má nižší index – není to známka školy.

Co znamená: index kvality přidaná hodnota

Jak to počítáme

99/100

špička

Lepší než 99 % osmiletých gymnázií. Odhad s nejistotou: 96–100.

  • Výsledky u maturityváha 35 % 81/100

    čeština 90. percentil · matematika 79. percentil · úspěšnost 99,5 % · 177 maturantů 2024–2026

  • Přidaná hodnotaváha 30 %, nezapočteno nelze změřit

    U velmi výběrových škol nelze spolehlivě změřit: přijatí mají v průměru 96. percentil, a maturita z češtiny má strop, takže očekávaný výsledek nejde výrazně překročit. Váhy ostatních pilířů se přepočítaly.

  • Zájem uchazečůváha 20 % 92/100

    4,3 přihlášky s 1. prioritou na místo · po 1. kole naplněno 100 % míst

  • Podmínky výukyváha 15 % 54/100

    kvalifikovaní učitelé 100 % úvazků · 29,4 žáka na třídu

V Česku
3. místo ze všech 262 osmiletých gymnázií
Hlavní město Praha
1. místo ze všech 41 v kraji
Skupina
Osmiletá gymnázia

Další skupiny oborů školy: čtyřletá gymnázia: nadprůměr (orientačně)

Zdroj: CERMAT – maturita 2024–2026 a přijímačky, MŠMT – výkazy škol; výpočet Školní radar. Metodika a limity indexu

Kde škola učí

Velké body: místa výuky této školy. Šedé body: podobné školy v okolí (kliknutím otevřete profil).

Místa výuky: MŠMT – rejstřík škol, ČÚZK RÚIAN · mapový podklad © přispěvatelé OpenStreetMap

Velikost a třídy

Podle výkazů MŠMT (stav k 30. září) a nejvyššího povoleného počtu v rejstříku škol.

SoučástKapacitaDěti / žáciTřídNa tříduUčitelé (úvazky)Bez kvalifikace
Střední školaIZO 049625446 · 2025/26 620 58795 % kapacity 20 29,4nejvíc 32 49,7 0,0 %

Přijímačky 2026

Obory a kolik bodů stačilo

1. kolo jednotné přijímací zkoušky. Body = čeština + matematika, max. 100. Obtížnost podle percentilu posledního přijatého.

Co znamená: body ze 100 1. a 2. kolo JPZ obtížnost přijetí převis percentil kód oboru

OborMístPřihlášekz toho 1. volbaPřijato Stačilo bodůPrůměr přijatýchObtížnostDřív (stačilo)
Gymnázium79-41-K/41 · 4 roky Přidat do přihlášky 32 148 58 32 76 85 velmi těžké 2025: 65
Gymnázium – všeobecné79-41-K/41 · 4 roky 32 144 77 30 86 92 velmi těžké
Gymnázium (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky Přidat do přihlášky 60 488 217 60 78 85 velmi těžké 2025: 77
Gymnázium – všeobecné (osmileté)79-41-K/81 · 8 roky 60 626 262 60 83 88 velmi těžké
Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100; obory s nejvíc přihláškami)

0 25 50 75 100 2025 2026 Gymnázium 2025: 65 Gymnázium 2026: 76 Gymnázium (osmileté) 2025: 77 Gymnázium (osmileté) 2026: 78
  • Gymnázium (osmileté)
  • Gymnázium

Body posledního přijatého v 1. kole nového testu (od 2024). Dlouhodobý vývoj od roku 2017 v percentilech a počty přihlášek najdete na stránce každého oboru.

Zobrazit tabulku
Obor20262025
Gymnázium (osmileté)7877
Gymnázium7665

Zdroj: CERMAT – agregovaná data jednotné přijímací zkoušky po školách a oborech. Body ze 100 = součet procent obou testů / 2.

Maturita

Výsledky maturit

Společná část, jen žáci, kteří maturovali poprvé. Percentil = kolik procent maturantů v Česku mělo horší výsledek.

Co znamená: percentil

RokMaturovaloÚspěšnostČeština (percentil)Matematiku voliloMatematika (percentil)
2026jaro + podzim 92 98,9 % 88. 95 % 73.
2025jaro + podzim 87 98,9 % 88. 92 % 71.
2024jaro + podzim 89 98,9 % 87. 92 % 63.
2023jaro + podzim 89 100,0 % 89. 90 % 78.
2022jaro + podzim 82 98,8 % 86. 72 % 72.
2021jaro + podzim 90 98,9 % 88. 84 % 77.
Česko 202682 38792,3 %50.18 %50.

Podle skupin oborů (2026)

  • GYMNÁZIUM 4LETÉ: 30 maturantů, úspěšnost 96,7 %, čeština 83. percentil
  • GYMNÁZIUM 8LETÉ: 62 maturantů, úspěšnost 100,0 %, čeština 90. percentil

Zdroj: CERMAT – agregovaná data maturitní zkoušky po školách.

Odhad

Přidaná hodnota

Jak maturanti dopadli v češtině oproti tomu, co se dalo čekat podle výsledků uchazečů o školu u přijímaček o 4, 6 nebo 8 let dřív.

Co znamená: přidaná hodnota percentil

Žebříček přidané hodnoty

Gymnázium 4leté

v rámci očekávání +1,0 percentilového bodu (± 4,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2020–2022
83. percentil v češtině (301 uchazečů)
Maturita z češtiny 2024–2026
83. percentil (91 maturantů)
Uchazečů na maturanta
3,3
Očekáváno
82. percentil, pásmo 78.–86.
Matematika
−7,4 p. b., pod očekáváním (81 maturantů)

Gymnázium 8leté

v rámci očekávání +1,4 percentilového bodu (± 3,4)

  • v rámci očekávání
  • očekávaný percentil
  • skutečný percentil

Maturanti dopadli v češtině zhruba tak, jak je obvyklé u škol s podobně silnými uchazeči – rozdíl je menší než nejistota odhadu.

Uchazeči u přijímaček 2017–2018
67. percentil v češtině (893 uchazečů)
Maturita z češtiny 2025–2026
91. percentil (119 maturantů)
Uchazečů na maturanta
7,5
Očekáváno
89. percentil, pásmo 86.–93.
Matematika
+6,0 p. b., nad očekáváním (114 maturantů)

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška (uchazeči po školách a skupinách oborů) a maturita; výpočet Školní radar.

ČŠI

Inspekční zprávy

Česká školní inspekce hodnotí školy slovně; zprávy jsou na portálu ČŠI.

Profil školy na portálu ČŠI

Dojíždění

Odkud se sem dá dojet do 30 minut

Co znamená: dojezd

Do 30 minut autem to sem má 103 obcí, ve kterých žije 80 602 dětí ve věku 10–14 let. Největší z nich: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (29 min), Říčany (23 min), Jesenice (21 min), Hostivice (30 min), Roztoky (26 min), Černošice (30 min), Úvaly (29 min), Odolena Voda (30 min).

Dojezd autem mezi obcemi a počty dětí (ČSÚ, Sčítání 2021): zpracoval kdezit.cz

V okolí

Podobné školy nejblíž

Vzdušnou čarou.

  1. Střední škola knižní kultury s.r.o.

    José Martího 269/31, 162 00 Praha 6 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 951,0 km

    41/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  2. Gymnázium a Sportovní gymnázium se zaměřením na esporty, s.r.o.

    José Martího 269/31, 162 00 Praha 6 · Střední škola

    Gymnázium soukromá 1,0 km

    19/100bodů stačilo (2026)

    volné
  3. Gymnázium, Praha 6, Arabská 14

    Arabská 682/14, 160 00 Praha 6 · Střední škola

    Gymnázium Index 861,9 km

    82/100bodů stačilo (2026)

    velmi těžké
  4. Střední průmyslová škola dopravní, a.s.

    Plzeňská 298/217a, 150 00 Praha 5 · Střední škola

    SŠ soukromá Index 682,0 km

    38/100bodů stačilo (2026)

    mírný převis
  5. Gymnázium, Praha 5, Nad Kavalírkou 1

    Nad Kavalírkou 100/1, 150 00 Praha 5 · Střední škola

    Gymnázium Index 672,9 km

    83.percentil maturity ČJ

  6. Gymnázium International a střední odborná škola, s.r.o.

    Laudova 1024/10, 163 00 Praha 6 · Střední škola

    Gymnázium soukromá 3,0 km

    33/100bodů stačilo (2026)

    volné

Zdroj: MŠMT – rejstřík škol a výkazy, CERMAT, ČŠI, MPSV. Údaje o škole neupravuje škola ani nikdo jiný za úplatu.