Obory · přijímačky 2026
Strojírenské obory v Jihočeském kraji
Strojírenské obory v Jihočeském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 21 škol – dohromady 58 oborů s 1 398 místy.
- Škol
- 21
- 58 oborů · 1 398 míst
- Stačilo bodů – medián
- 21ze 100
- od 11 do 45
- Přihlášek na místo
- 1,3
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 309
- u 36 oborů
Na přijetí stačilo od 11 bodů (VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy) po 45 bodů (Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice); u poloviny oborů stačilo nejvýš 21 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 41 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 1,3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 36 oborů (309 míst). Všechny školy jsou veřejné. Internát nebo domov mládeže uvádí 20 z 21 škol.
Školy a obory v Jihočeském kraji
Seřazeno podle bodů, které v 1. kole stačily na přijetí (obory bez jednotné zkoušky na konci).
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České BudějoviceStrojírenství · České Budějovice · Strojní inženýrství · internát | 30 | 2,6 | 45 | mírný převis | 93 | – |
| Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, VelešínMechanik seřizovač · Velešín · Mechatronika a robotika · internát | 30 | 1,2 | 31 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| Střední průmyslová škola strojní a stavební, TáborStrojírenství · Tábor · internát | 60 | 1,4 | 30 | volné | 49 | 4 |
| VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravyStrojírenství · Sezimovo Ústí · ŠVP: Počítačová grafika a animace · internát | 30 | 1,2 | 29 | volné | 32 | 8 |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáDopravní prostředky · České Budějovice · Konstrukce a design vozidel · internát | 10 | 2,6 | 27 | volné | 73 | – |
| Střední škola technická a obchodní, DačiceMechanik seřizovač · Dačice · Programování CNC (L0+H) · internát | 24 | 0,5 | 26 | volné | 59 | 7 |
| Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, VelešínMechanik seřizovač · Velešín · Programátor CNC strojů a 3D modelování · internát | 30 | 0,9 | 21 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebMechanik seřizovač · Strakonice · internát | 30 | 0,6 | 21 | volné | 52 | 18 |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáDopravní prostředky · České Budějovice · Diagnostika motorových vozidel · internát | 20 | 2,1 | 19 | volné | 73 | – |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáMechanik seřizovač · České Budějovice · Mechanik seřizovač - mechatronik + Elektromechanik pro zařízení a přístroje (L0+H) · internát | 30 | 2,5 | 18 | volné | 73 | – |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebStrojírenství · Strakonice · internát | 60 | 1,3 | 17 | volné | 52 | 20 |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáMechanik seřizovač · České Budějovice · Mechanik seřizovač + Obráběč kovů (L0+H) · internát | 30 | 0,7 | 17 | volné | 73 | – |
| VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravyMechanik seřizovač · Sezimovo Ústí · ŠVP: Mechanik programátor - programování a obsluha technologických pracovišť · internát | 30 | 1,0 | 11 | volné | 32 | 17 |
| OA, SOŠ a SOUMechanik opravář motorových vozidel · Třeboň · automechanik · internát | 30 | 2,3 | bez zkoušky | 40 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěMechanik opravář motorových vozidel · Týn nad Vltavou · internát | 12 | 2,3 | bez zkoušky | 49 | 2 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěMechanik strojů a zařízení · Týn nad Vltavou · Technik jaderných zařízení · internát | 12 | 0,5 | – | 49 | 11 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěMechanik strojů a zařízení · Týn nad Vltavou · Mechanik strojů a zařízení se zaměřením na svařování · internát | 12 | 0,3 | – | 49 | 8 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učilištěStrojní mechanik · Týn nad Vltavou · Svářeč a potrubář v jaderné energetice · internát | 12 | 2,1 | bez zkoušky | 49 | 6 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův HradecKlempíř · Jindřichův Hradec · Délka studia 1 rok · internát | 4 | 0,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 4 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův HradecKlempíř · Jindřichův Hradec · internát | 20 | 0,5 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 6 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův HradecMechanik strojů a zařízení · Jindřichův Hradec · internát | 15 | 0,9 | – | ≈ podprůměr | 12 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův HradecNástrojař · Jindřichův Hradec · internát | 20 | 0,6 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 6 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Jindřichův HradecNástrojař · Jindřichův Hradec · Délka studia 1 rok. · internát | 4 | 0,3 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, KapliceMechanik opravář motorových vozidel · Kaplice · internát | 24 | 1,9 | bez zkoušky | 46 | 11 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, KapliceStrojní mechanik · Kaplice · internát | 30 | 0,6 | bez zkoušky | 46 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, MilevskoMechanik strojů a zařízení · Milevsko | 18 | 0,2 | – | 1 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, MilevskoObráběč kovů · Milevsko | 6 | 0,7 | bez zkoušky | 1 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, MilevskoStrojní mechanik · Milevsko | 12 | 0,4 | bez zkoušky | 1 | 9 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, PísekKlempíř · Písek · internát | 12 | 0,9 | bez zkoušky | 47 | 4 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, PísekMechanik opravář motorových vozidel · Písek · Automechanik · internát | 24 | 4,5 | bez zkoušky | 47 | – | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, PísekStrojní mechanik · Písek · internát | 15 | 0,9 | bez zkoušky | 47 | 9 | |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, PísekStrojírenské práce · Písek · Zámečnické práce · internát | 10 | 1,1 | bez zkoušky | 47 | 7 | |
| Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, VelešínObráběč kovů · Velešín · Obsluha CNC obráběcích strojů · internát | 30 | 0,8 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | 10 | |
| Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, VelešínStrojní mechanik · Velešín · Montáž a demontáž strojních zařízení · internát | 20 | 0,4 | bez zkoušky | ≈ podprůměr | – | |
| Střední odborné učiliště služeb VodňanyStrojní mechanik · Vodňany · ŠVP Zámečník · internát | 24 | 0,4 | bez zkoušky | – | 10 | |
| Střední odborné učiliště zemědělské a služeb, DačiceMechanik opravář motorových vozidel · Dačice · Automechanik · internát | 30 | 1,8 | bez zkoušky | – | 7 | |
| Střední odborné učiliště, BlatnáMechanik opravář motorových vozidel · Blatná · internát | 24 | 2,3 | bez zkoušky | 72 | – | |
| Střední odborné učiliště, LišovStrojírenské práce · Lišov · Práce v autoservisu · internát | 12 | 1,5 | bez zkoušky | – | 10 | |
| Střední průmyslová škola strojní a stavební, TáborKlempíř · Tábor · internát | 12 | 0,5 | bez zkoušky | 49 | – | |
| Střední průmyslová škola strojní a stavební, TáborStrojní mechanik · Tábor · internát | 12 | 1,0 | bez zkoušky | 49 | 8 | |
| Střední průmyslová škola strojní a stavební, TáborStrojník · Tábor · internát | 12 | 0,3 | bez zkoušky | 49 | – | |
| Střední škola a Základní škola, VimperkStrojník silničních strojů · Prachatice · internát | 24 | 0,2 | bez zkoušky | 5 | – | |
| Střední škola polytechnická, České BudějoviceStrojní mechanik · České Budějovice · Zámečník · internát | 12 | 2,7 | bez zkoušky | 19 | 2 | |
| Střední škola, České VeleniceStrojní mechanik · České Velenice · Nástrojař Magny Cartech · internát | 10 | 0,6 | bez zkoušky | 26 | – | |
| Střední škola, České VeleniceStrojní mechanik · České Velenice · internát | 12 | 0,4 | bez zkoušky | 26 | – | |
| SŠ obch.,služeb a řemes. a JŠ s práv.SJZMechanik opravář motorových vozidel · Tábor · internát | 28 | 3,6 | bez zkoušky | 47 | – | |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebMechanik opravář motorových vozidel · Strakonice · Automechanik · internát | 30 | 2,1 | bez zkoušky | 52 | – | |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebNástrojař · Strakonice · internát | 30 | 0,1 | bez zkoušky | 52 | – | |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebObráběč kovů · Strakonice · internát | 30 | 0,3 | bez zkoušky | 52 | 10 | |
| VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služebStrojní mechanik · Strakonice · Zámečník · internát | 30 | 0,6 | bez zkoušky | 52 | 8 | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáAutolakýrník · České Budějovice · internát | 10 | 4,4 | bez zkoušky | 73 | – | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáKarosář · České Budějovice · Autokarosář · internát | 30 | 1,5 | bez zkoušky | 73 | 10 | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáMechanik opravář motorových vozidel · České Budějovice · Automechanik · internát | 120 | 2,2 | bez zkoušky | 73 | – | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáNástrojař · České Budějovice · internát | 30 | 0,5 | bez zkoušky | 73 | 10 | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáObráběč kovů · České Budějovice · internát | 30 | 0,7 | bez zkoušky | 73 | 4 | |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáStrojní mechanik · České Budějovice · Zámečník · internát | 30 | 0,9 | bez zkoušky | 73 | 10 | |
| VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravyObráběč kovů · Sezimovo Ústí · ŠVP: Obráběč kovů - obsluha CNC strojů · internát | 30 | 0,5 | bez zkoušky | 32 | 5 | |
| VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravyStrojní mechanik · Sezimovo Ústí · ŠVP: Strojní mechanik - opravy, montáže a svařování · internát | 30 | 0,3 | bez zkoušky | 32 | 8 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Jihočeském kraji.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Strojní mechanik | 12 | bez zkoušky |
| Mechanik opravář motorových vozidel | 9 | bez zkoušky |
| Mechanik seřizovač | 5 | 21 |
| Obráběč kovů | 5 | bez zkoušky |
| Klempíř | 3 | bez zkoušky |
| Mechanik strojů a zařízení | 3 | bez zkoušky |
| Nástrojař | 3 | bez zkoušky |
| Strojírenství | 4 | 29,5 |
| Dopravní prostředky | 1 | 23 |
| Strojírenské práce | 2 | bez zkoušky |
| Autolakýrník | 1 | bez zkoušky |
| Karosář | 1 | bez zkoušky |
| Strojník | 1 | bez zkoušky |
| Strojník silničních strojů | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Vybrat obec a zobrazit dojezd Dojezd z města České Budějovice Kam se dostanu s mými body?
Strojírenské obory v jiných krajích
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – strojírenské obory v Jihočeském kraji?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 11 bodů (VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí) po 45 bodů (Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice). U poloviny oborů stačilo nejvýš 21 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Jihočeském kraji nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická, České Budějovice (Strojírenství) – 45 bodů, 2,6 přihlášky na místo; Střední odborná škola strojní a elektrotechnická, Velešín (Mechanik seřizovač) – 31 bodů, 1,2 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola strojní a stavební, Tábor (Strojírenství) – 30 bodů, 1,4 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – strojírenské obory v Jihočeském kraji?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 36 oborů s 309 místy, nejvíc míst: VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, Strakonice (20 míst); VOŠ, SPŠ a SOŠ řemesel a služeb, Strakonice (18 míst); VOŠ, SŠ, Centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí (17 míst).
Kolik škol nabízí strojírenské obory v Jihočeském kraji?
Strojírenské obory v Jihočeském kraji v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 21 škol s 1 398 místy. Všechny jsou veřejné.
Dělá se na strojírenské obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 17 oborů, 41 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.