Obory · přijímačky 2026 · celé Česko

Stavební obory v Česku

Stavební obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 140 škol – dohromady 366 oborů s 7 909 místy.

Škol
140
366 oborů · 7 909 míst
Stačilo bodů – medián
35ze 100
od 16 do 69
Přihlášek na místo
2,3
všechny priority
Volná místa ve 2. kole
1 090
u 183 oborů

Na přijetí stačilo od 16 bodů (Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou) po 69 bodů (Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4); u poloviny oborů stačilo nejvýš 35 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 291 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 183 oborů (1 090 míst). Soukromé nebo církevní: 8 z 140 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 104 z 140 škol.

Stavební obory podle krajů

Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.

KrajŠkolOborůMístStačilo bodů (medián)Přihlášek na místoVolná místa ve 2. kole
Hlavní město Praha 6 33 731 46,5 3,1 54
Jihočeský kraj 14 31 634 39 1,8 141
Jihomoravský kraj 15 49 1 122 47,5 2,0 169
Karlovarský kraj 3 6 136 21 2,3 29
Kraj Vysočina 9 28 528 34 2,3 60
Královéhradecký kraj 9 17 377 36,5 2,3 46
Liberecký kraj 5 11 273 30 2,7 27
Moravskoslezský kraj 14 48 1 021 31 2,1 151
Olomoucký kraj 9 26 534 28 2,1 85
Pardubický kraj 8 16 346 33,5 2,7 30
Plzeňský kraj 7 17 381 34 2,1 58
Středočeský kraj 18 25 615 35 2,6 83
Ústecký kraj 14 36 789 18 1,8 135
Zlínský kraj 9 23 422 47 2,9 22

Nejvíc bodů na přijetí

Nejtěžší přijetí v Česku

Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.

Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality

Škola a obor Míst Přihlášek na místo Stačilo bodů Obtížnost Index kvality 2. kolo – míst
Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Stavitelství a architektura 60 3,3 69 velmi těžké 93 –
Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Architektura a interiérový design 60 3,6 65 těžké 93 –
Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4Stavebnictví · Praha · Pozemní stavitelství 60 3,0 61 těžké 93 –
Střední průmyslová škola stavební BrnoStavebnictví · Brno 120 3,2 60 těžké 82 –
Střední průmyslová škola ZlínStavebnictví · Zlín · Architektura pozemních staveb 30 3,3 56 těžké 58 –
Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Příbram IIStavebnictví · Příbram · Pozemní stavitelství a architektura 30 4,5 55 těžké 50 –
Střední průmyslová škola stavební Valašské MeziříčíStavebnictví · Valašské Meziříčí · Stavebnictví, zaměření Pozemní stavitelství a architektura · internát 28 5,2 55 těžké 54 –
Střední škola průmyslová a umělecká HodonínStavebnictví · Hodonín · internát 60 2,5 50 těžké 83 –
VOŠ stavební a SPŠ stavebníStavebnictví · Praha · dle volby zaměření (ARS, BIM, POS, DOS, VES) od 2. ročníku 136 3,4 50 těžké 77 –
Střední průmyslová škola stavební BrnoGeodézie a katastr nemovitostí · Brno 30 4,0 49 mírný převis 82 –
Střední průmyslová škola stavební Valašské MeziříčíStavebnictví · Valašské Meziříčí · Stavebnictví, zaměření Pozemní stavitelství a design interiéru · internát 16 6,4 49 mírný převis 54 –
Střední průmyslová škola strojní a stavební, TáborStavebnictví · Tábor · internát 30 3,3 49 mírný převis 49 –
Střední škola stavební - HORSTAVStavebnictví · Olomouc · internát 28 3,4 48 mírný převis 69 –
Střední průmyslová škola stavební Valašské MeziříčíStavebnictví · Valašské Meziříčí · Stavebnictví, zaměření Pozemní stavitelství · internát 12 5,3 47 mírný převis 54 –
Střední průmyslová škola stavební, OpavaStavebnictví · Opava 60 2,5 47 mírný převis 76 –

Které obory sem patří

Obory podle počtu nabídek v Česku.

OborŠkolStačilo bodů (medián)
Instalatér 76 bez zkoušky
Zedník 64 bez zkoušky
Stavebnictví 45 38
Tesař 40 bez zkoušky
Zednické práce 26 bez zkoušky
Malířské a natěračské práce 15 bez zkoušky
Technická zařízení budov 14 28
Kominík 9 bez zkoušky
Pokrývač 7 bez zkoušky
Geodézie a katastr nemovitostí 8 37
Mechanik plynových zařízení 6 bez zkoušky
Montér suchých staveb 5 bez zkoušky
Podlahář 4 bez zkoušky
Stavební práce 4 bez zkoušky
Kamnář 3 bez zkoušky
Tesařské práce 3 bez zkoušky
Stavební materiály 2 bez zkoušky
Kameník 1 bez zkoušky
Klempířské práce ve stavebnictví 1 bez zkoušky
Montér vodovodů a kanalizací a obsluha vodárenských zařízení 1 bez zkoušky
Podlahářské práce 1 bez zkoušky
Pokrývačské práce 1 bez zkoušky
Sklenář 1 bez zkoušky
Sklenářské práce 1 bez zkoušky

Kolik budete dojíždět?

Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.

Vybrat obec a zobrazit dojezd Kam se dostanu s mými body?

Související

Časté otázky

Kolik bodů stačilo na přijetí – stavební obory v Česku?

V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 16 bodů (Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou) po 69 bodů (Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4). U poloviny oborů stačilo nejvýš 35 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.

Kam je v Česku nejtěžší se dostat?

Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední průmyslová škola stavební Josefa Gočára, Praha 4 (Stavebnictví) – 69 bodů, 3,3 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola stavební Brno (Stavebnictví) – 60 bodů, 3,2 přihlášky na místo; Střední průmyslová škola Zlín (Stavebnictví) – 56 bodů, 3,3 přihlášky na místo.

Kde zbyla volná místa ve 2. kole – stavební obory v Česku?

Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 183 oborů s 1 090 místy, nejvíc míst: Střední průmyslová škola Jeseník (24 míst); Střední škola a Základní škola, Vimperk, Prachatice (21 míst); VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní, Děčín (20 míst).

Kolik škol nabízí stavební obory v Česku?

Stavební obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 140 škol s 7 909 místy. Soukromé nebo církevní jsou 8 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.

Dělá se na stavební obory přijímací zkouška?

Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 75 oborů, 291 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.