Gymnázium · 79-41-K/41

Gymnázium – Mendelovo gymnázium, Opava

Obor Gymnázium na škole Mendelovo gymnázium, Opava: v roce 2025 245 přihlášek na 93 míst, přijato 93. Nejnižší výsledek přijatého byl 63 bodů ze 100.

Přihlášek na místo
2,6
245 přihlášek, 93 míst
Přijato v 1. kole
93
38 % přihlášek
Stačilo bodů (2025)
63ze 100
velmi těžké
Průměr přijatých
79bodů
93. percentil

Přijímačky z 9. třídy

Gymnázium

Přijatí v 2025: nejméně 63, v průměru 79, nejvíc 95 bodů ze 100.

Vývoj bodů v čase

Dlouhodobě: percentil uchazečů (percentil 0–100, gymnázium 4leté)

0 25 50 75 100 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 nový test od 2024 Percentil posledního přijatého 2025: 76,7 Průměrný percentil uchazečů 2017: 79,9 79,9 Průměrný percentil uchazečů 2018: 79,9 79,9 Průměrný percentil uchazečů 2019: 80,1 80,1 Průměrný percentil uchazečů 2020: 81,5 81,5 Průměrný percentil uchazečů 2021: 79 79 Průměrný percentil uchazečů 2022: 81,8 81,8 Průměrný percentil uchazečů 2023: 82,3 82,3 Průměrný percentil uchazečů 2025: 81,5 81,5
  • Průměrný percentil uchazečů
  • Percentil posledního přijatého

Body (0–100) jsou součet procent z obou testů děleno dvěma; takto je CERMAT zveřejňuje od nového testu v roce 2024. Za roky 2017–2023 zveřejnil CERMAT jen průměrný percentil všech uchazečů o skupinu oborů „gymnázium 4leté“ na škole, ne body přijatých – starý test měl 50 bodů za předmět a jinou obtížnost. Percentil (kolik procent uchazečů v Česku mělo horší výsledek) je proto jediné měřítko, které jde porovnat napříč lety.

Zobrazit tabulku
Rok (1. kolo)Stačilo bodůPrůměr přijatýchMístPřihlášekPřihlášek na místoPercentil posledního přijatéhoPrůměrný percentil uchazečů
2025 63 78,5 93 245 2,6 76,7 81,5
2023 starý test – – – – – – 82,3
2022 starý test – – – – – – 81,8
2021 starý test – – – – – – 79
2020 starý test – – – – – – 81,5
2019 starý test – – – – – – 80,1
2018 starý test – – – – – – 79,9
2017 starý test – – – – – – 79,9

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2024+ (agregovaná data škol a oborů) a 2017–2023 (výsledky škol a oborových skupin); 1. kolo.

Rok, koloMístPřihlášek1. volbaPřijatoStačilo bodůPrůměr přijatýchPercentil posledního
2025, 1. kolo 93 245 164 93 63 79 77.

Nepřijati v 1. kole 2025: 68 přijato na školu s vyšší prioritou, 81 pro nedostatek míst, 3 nesplnili podmínky.

Body uchazečů a přijatých (2026, 1. kolo)
90–94
13 / 18
85–89
25 / 28
80–84
26 / 36
75–79
13 / 30
70–74
9 / 31
65–69
0 / 16
60–64
0 / 11
55–59
0 / 7

Přijatí / všichni uchazeči s touto přihláškou v pásmu bodů (pásma s méně než 5 lidmi vynechána). Zdroj: CERMAT – anonymizovaná data uchazečů.

Přijímačky z 9. třídy

Gymnázium – Tvořím, tvoříš, tvoříme ...

Přidat do přihlášky

Přijatí v 2026: nejméně 71, v průměru 84, nejvíc 98 bodů ze 100.

Vývoj bodů v čase

Kolik bodů stačilo v 1. kole (body ze 100, čeština + matematika)

0 25 50 75 100 2024 2025 2026 Přihlášek na místo Přihlášek na místo 2024: 2,8 2,8 Přihlášek na místo 2026: 2,1 2,1 Průměr přijatých 2024: 86,5 Průměr přijatých 2026: 83,7 Stačilo (poslední přijatý) 2024: 69 69 Stačilo (poslední přijatý) 2026: 71 71
  • Stačilo (poslední přijatý)
  • Průměr přijatých
  • Přihlášek na místo

Dlouhodobě: percentil uchazečů (percentil 0–100, gymnázium 4leté)

0 25 50 75 100 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 nový test od 2024 Percentil posledního přijatého 2024: 71,8 Percentil posledního přijatého 2026: 82,3 Průměrný percentil uchazečů 2017: 79,9 79,9 Průměrný percentil uchazečů 2018: 79,9 79,9 Průměrný percentil uchazečů 2019: 80,1 80,1 Průměrný percentil uchazečů 2020: 81,5 81,5 Průměrný percentil uchazečů 2021: 79 79 Průměrný percentil uchazečů 2022: 81,8 81,8 Průměrný percentil uchazečů 2023: 82,3 82,3 Průměrný percentil uchazečů 2024: 83,6 83,6 Průměrný percentil uchazečů 2026: 86,7 86,7
  • Průměrný percentil uchazečů
  • Percentil posledního přijatého

Body (0–100) jsou součet procent z obou testů děleno dvěma; takto je CERMAT zveřejňuje od nového testu v roce 2024. Za roky 2017–2023 zveřejnil CERMAT jen průměrný percentil všech uchazečů o skupinu oborů „gymnázium 4leté“ na škole, ne body přijatých – starý test měl 50 bodů za předmět a jinou obtížnost. Percentil (kolik procent uchazečů v Česku mělo horší výsledek) je proto jediné měřítko, které jde porovnat napříč lety.

Zobrazit tabulku
Rok (1. kolo)Stačilo bodůPrůměr přijatýchMístPřihlášekPřihlášek na místoPercentil posledního přijatéhoPrůměrný percentil uchazečů
2026 71 83,7 90 187 2,1 82,3 86,7
2024 69 86,5 93 261 2,8 71,8 83,6
2023 starý test – – – – – – 82,3
2022 starý test – – – – – – 81,8
2021 starý test – – – – – – 79
2020 starý test – – – – – – 81,5
2019 starý test – – – – – – 80,1
2018 starý test – – – – – – 79,9
2017 starý test – – – – – – 79,9

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2024+ (agregovaná data škol a oborů) a 2017–2023 (výsledky škol a oborových skupin); 1. kolo.

Rok, koloMístPřihlášek1. volbaPřijatoStačilo bodůPrůměr přijatýchPercentil posledního
2026, 1. kolo 90 187 144 90 71 84 82.
2024, 1. kolo 93 261 142 93 69 87 72.

Nepřijati v 1. kole 2026: 35 přijato na školu s vyšší prioritou, 61 pro nedostatek míst, 1 nesplnili podmínky.

Body uchazečů a přijatých (2026, 1. kolo)
90–94
13 / 18
85–89
25 / 28
80–84
26 / 36
75–79
13 / 30
70–74
9 / 31
65–69
0 / 16
60–64
0 / 11
55–59
0 / 7

Přijatí / všichni uchazeči s touto přihláškou v pásmu bodů (pásma s méně než 5 lidmi vynechána). Zdroj: CERMAT – anonymizovaná data uchazečů.

Kam se hlásili stejní uchazeči

Obory na jiných školách, které měli uchazeči tohoto oboru na přihlášce také (1. kolo 2026).

  1. Slezské gymnázium, Opava – Gymnázium124
  2. Střední zdravotnická škola, Opava – Zdravotnické lyceum33
  3. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava – Ekonomické lyceum30
  4. Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava – Obchodní akademie22
  5. Gymnázium, Krnov – Gymnázium19
  6. Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín – Gymnázium17
  7. Masarykova střední škola zemědělská a přírodovědná, Opava – Přírodovědné lyceum16
  8. Střední průmyslová škola stavební, Opava – Stavebnictví13
  9. Střední škola průmyslová a umělecká, Opava – Informační technologie9
  10. Střední škola hotelnictví a služeb a Vyšší odborná škola, Opava – Cestovní ruch8

Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška, agregovaná data škol a oborů a anonymizovaná data uchazečů.