Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Zdravotnické obory v Česku
Zdravotnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 95 škol – dohromady 162 oborů s 5 696 místy.
- Škol
- 95
- 162 oborů · 5 696 míst
- Stačilo bodů – medián
- 30ze 100
- od 8 do 59
- Přihlášek na místo
- 2,8
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 371
- u 44 oborů
Na přijetí stačilo od 8 bodů (SOŠ zdravotnická a SOU, Český Krumlov, Tavírna 34) po 59 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4); u poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 44 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,8 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 44 oborů (371 míst). Soukromé nebo církevní: 17 z 95 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 60 z 95 škol.
Zdravotnické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 | 11 | 408 | 51 | 4,3 | 16 |
| Jihočeský kraj | 7 | 13 | 426 | 24 | 2,7 | 30 |
| Jihomoravský kraj | 12 | 16 | 619 | 32,5 | 2,8 | 32 |
| Karlovarský kraj | 2 | 5 | 171 | 34 | 3,1 | 0 |
| Kraj Vysočina | 10 | 12 | 338 | 24 | 2,2 | 57 |
| Královéhradecký kraj | 5 | 10 | 357 | 26 | 2,5 | 21 |
| Liberecký kraj | 6 | 10 | 307 | 25,5 | 2,7 | 19 |
| Moravskoslezský kraj | 11 | 22 | 698 | 28 | 2,8 | 59 |
| Olomoucký kraj | 6 | 11 | 428 | 23,5 | 2,5 | 47 |
| Pardubický kraj | 4 | 6 | 276 | 28 | 2,6 | 0 |
| Plzeňský kraj | 4 | 8 | 266 | 31 | 3,3 | 6 |
| Středočeský kraj | 11 | 18 | 606 | 30 | 2,7 | 34 |
| Ústecký kraj | 7 | 14 | 496 | 24,5 | 2,6 | 33 |
| Zlínský kraj | 4 | 6 | 300 | 29 | 2,6 | 17 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Masér ve zdravotnictví · Praha | 28 | 5,5 | 59 | těžké | 92 | – |
| Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, PlzeňAsistent zubního technika · Plzeň | 28 | 7,1 | 57 | těžké | 66 | – |
| Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, OstravaAsistent zubního technika · Ostrava | 24 | 6,3 | 55 | těžké | 82 | – |
| VOŠ zdravotnická a SZŠ a gymnáziumAsistent zubního technika · Praha | 30 | 5,9 | 55 | těžké | 74 | – |
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Praktická sestra · Praha | 84 | 4,7 | 54 | těžké | 92 | – |
| VOŠ zdravotnická a SZŠ a gymnáziumLaboratorní asistent · Praha | 31 | 3,8 | 52 | těžké | 74 | – |
| SZdŠ a VOŠ zdr. E. Pöttinga a JŠ s PSJZNutriční asistent · Olomouc · internát | 15 | 5,8 | 51 | těžké | 96 | – |
| Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4Nutriční asistent · Praha | 28 | 5,2 | 51 | těžké | 92 | – |
| Střední zdravotnická školaPraktická sestra · Praha | 56 | 5,1 | 49 | mírný převis | 88 | – |
| SZdŠ a VOŠ zdr. E. Pöttinga a JŠ s PSJZLaboratorní asistent · Olomouc · internát | 30 | 5,1 | 48 | mírný převis | 96 | – |
| Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnickáLaboratorní asistent · České Budějovice | 30 | 3,7 | 48 | mírný převis | 71 | – |
| Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnickáPraktická sestra · České Budějovice · České Budějovice | 60 | 3,6 | 47 | mírný převis | 71 | – |
| Střední zdravotnická škola a VOŠ zdravotnickáAsistent zubního technika · České Budějovice | 24 | 4,6 | 46 | mírný převis | 71 | – |
| Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, PlzeňLaboratorní asistent · Plzeň | 27 | 3,6 | 45 | mírný převis | 66 | – |
| Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, PlzeňNutriční asistent · Plzeň | 20 | 4,5 | 45 | mírný převis | 66 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Praktická sestra | 68 | 27 |
| Ošetřovatel | 44 | bez zkoušky |
| Masér ve zdravotnictví | 13 | 26 |
| Nutriční asistent | 12 | 34 |
| Asistent zubního technika | 9 | 43 |
| Laboratorní asistent | 9 | 37 |
| Ortoticko – protetický technik | 3 | 27 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – zdravotnické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 8 bodů (SOŠ zdravotnická a SOU, Český Krumlov, Tavírna 34, Chvalšiny) po 59 bodů (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4). U poloviny oborů stačilo nejvýš 30 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Praha 4 (Masér ve zdravotnictví) – 59 bodů, 5,5 přihlášky na místo; Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Plzeň (Asistent zubního technika) – 57 bodů, 7,1 přihlášky na místo; Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Ostrava (Asistent zubního technika) – 55 bodů, 6,3 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – zdravotnické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 44 oborů s 371 místy, nejvíc míst: VOŠ a SŠ veter., zeměd. a zdrav. Třebíč (28 míst); Evangelická VOŠ sociální a SZŠ, Náchod (21 míst); Masarykovo gymnázium, SZdrŠ a VOŠ zdr., Vsetín (17 míst).
Kolik škol nabízí zdravotnické obory v Česku?
Zdravotnické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 95 škol s 5 696 místy. Soukromé nebo církevní jsou 17 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na zdravotnické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 118 oborů, 44 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.