Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Speciální technické obory v Česku
Speciální technické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 66 škol – dohromady 87 oborů s 2 120 místy.
- Škol
- 66
- 87 oborů · 2 120 míst
- Stačilo bodů – medián
- 28ze 100
- od 8 do 49
- Přihlášek na místo
- 2,7
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 174
- u 28 oborů
Na přijetí stačilo od 8 bodů (Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov) po 49 bodů (Střední odborná škola automobilní, informatiky a Gymnázium); u poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 20 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,7 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 28 oborů (174 míst). Soukromé nebo církevní: 4 z 66 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 54 z 66 škol.
Speciální technické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 5 | 8 | 198 | 37 | 3,9 | 5 |
| Jihočeský kraj | 5 | 6 | 133 | 34 | 2,5 | 23 |
| Jihomoravský kraj | 6 | 9 | 260 | 30 | 2,5 | 28 |
| Karlovarský kraj | 4 | 5 | 99 | 22 | 2,6 | 18 |
| Kraj Vysočina | 5 | 5 | 105 | 30,5 | 2,4 | 15 |
| Královéhradecký kraj | 3 | 4 | 88 | 28 | 2,8 | 2 |
| Liberecký kraj | 3 | 4 | 104 | 24 | 2,5 | 3 |
| Moravskoslezský kraj | 7 | 9 | 199 | 26,5 | 2,8 | 11 |
| Olomoucký kraj | 4 | 5 | 161 | 24,5 | 2,1 | 19 |
| Pardubický kraj | 4 | 6 | 142 | 35 | 3,4 | 0 |
| Plzeňský kraj | 4 | 5 | 145 | 28,5 | 2,7 | 6 |
| Středočeský kraj | 7 | 11 | 262 | 25 | 2,4 | 25 |
| Ústecký kraj | 4 | 5 | 126 | 18 | 1,8 | 12 |
| Zlínský kraj | 5 | 5 | 98 | 22 | 2,5 | 7 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední odborná škola automobilní, informatiky a GymnáziumAutotronik · Praha · Mechanik opravář motorových vozidel · internát | 60 | 3,8 | 49 | mírný převis | 66 | – |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoAutotronik · Brno · Mechanik opravář motorových vozidel | 60 | 3,5 | 47 | mírný převis | 55 | – |
| Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec KrálovéAutotronik · Hradec Králové · internát | 24 | 4,5 | 44 | mírný převis | 27 | – |
| Střední škola automobilní HoliceAutotronik · Holice · 23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel · internát | 24 | 5,1 | 44 | mírný převis | 92 | – |
| Střední škola technická a dopravní, Ostrava-VítkoviceAutotronik · Ostrava · Mechanik opravář motorových vozidel | 10 | 5,1 | 44 | mírný převis | 30 | – |
| VOŠ, SPŠ automobilní a technickáAutotronik · České Budějovice · internát | 30 | 5,1 | 44 | mírný převis | 73 | – |
| Střední průmyslová škola OtrokoviceMechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení · Otrokovice · internát | 24 | 3,9 | 43 | mírný převis | 44 | – |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáMechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení · Praha · Instalatér 36-52-H/01 · internát | 20 | 4,1 | 42 | mírný převis | 84 | – |
| Střední průmyslová škola TřebíčAutotronik · Kožichovice · doplňující obor 23-68-H/01 Mechanik opravář motorových vozidel · internát | 25 | 2,8 | 42 | mírný převis | 67 | – |
| Střední průmyslová škola OstrovAutotronik · Ostrov | 30 | 4,1 | 41 | mírný převis | 69 | – |
| Střední škola André Citroëna BoskoviceAutotronik · Boskovice · internát | 20 | 4,5 | 41 | mírný převis | 57 | – |
| SOŠ požár. ochrany a VOŠ požár. ochranyPožární ochrana · Frýdek-Místek | 30 | 3,7 | 40 | mírný převis | – | – |
| Střední průmyslová škola HranicePožární ochrana · Hranice · internát | 30 | 3,1 | 40 | mírný převis | 46 | – |
| Střední škola automobilní HoliceAutotronik · Holice · 26-57-H/01 Autoelektrikář · internát | 20 | 3,7 | 40 | mírný převis | 92 | – |
| Střední škola automobilní Ústí nad OrlicíAutotronik · Ústí nad Orlicí · Mechanik opravář motorových vozidel (AU+MOMV) · internát | 22 | 3,7 | 40 | mírný převis | 66 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Autotronik | 32 | 29 |
| Malíř a lakýrník | 19 | bez zkoušky |
| Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení | 16 | 27 |
| Požární ochrana | 14 | 24 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – speciální technické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 8 bodů (Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov) po 49 bodů (Střední odborná škola automobilní, informatiky a Gymnázium, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 28 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední odborná škola automobilní, informatiky a Gymnázium, Praha (Autotronik) – 49 bodů, 3,8 přihlášky na místo; Integrovaná střední škola automobilní Brno (Autotronik) – 47 bodů, 3,5 přihlášky na místo; Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hradec Králové (Autotronik) – 44 bodů, 4,5 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – speciální technické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 28 oborů s 174 místy, nejvíc míst: Střední odborné učiliště, Loukovec (25 míst); Vyšší odborná škola a Střední škola automobilní, Zábřeh (15 míst); Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov (14 míst).
Kolik škol nabízí speciální technické obory v Česku?
Speciální technické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 66 škol s 2 120 místy. Soukromé nebo církevní jsou 4 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na speciální technické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 67 oborů, 20 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.