Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Polygrafické obory v Česku
Polygrafické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 35 škol – dohromady 57 oborů s 1 235 místy.
- Škol
- 35
- 57 oborů · 1 235 míst
- Stačilo bodů – medián
- 23ze 100
- od 10 do 49
- Přihlášek na místo
- 2,4
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 266
- u 33 oborů
Na přijetí stačilo od 10 bodů (Střední škola informačních technologií, s.r.o.) po 49 bodů (Střední škola grafická Brno); u poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 24 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,4 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 33 oborů (266 míst). Soukromé nebo církevní: 9 z 35 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 23 z 35 škol.
Polygrafické obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 3 | 3 | 168 | 19 | 2,7 | 15 |
| Jihočeský kraj | 2 | 2 | 58 | 19 | 2,3 | 19 |
| Jihomoravský kraj | 3 | 10 | 218 | 26 | 2,6 | 43 |
| Kraj Vysočina | 4 | 4 | 81 | 30 | 1,7 | 22 |
| Královéhradecký kraj | 3 | 6 | 114 | 24,5 | 2,0 | 37 |
| Moravskoslezský kraj | 6 | 8 | 159 | 15 | 2,1 | 37 |
| Olomoucký kraj | 3 | 5 | 104 | 32 | 3,0 | 15 |
| Pardubický kraj | 3 | 5 | 149 | 30 | 2,2 | 53 |
| Středočeský kraj | 2 | 2 | 13 | – | 3,4 | 2 |
| Ústecký kraj | 4 | 8 | 96 | 27 | 2,6 | 23 |
| Zlínský kraj | 2 | 4 | 75 | 21 | 2,6 | 0 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední škola grafická BrnoReprodukční grafik pro média · Brno · 34-53-H/01 Reprodukční grafik | 28 | 5,0 | 49 | mírný převis | 25 | – |
| Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a GymnáziumFotograf · Praha | 30 | 2,3 | 42 | mírný převis | 44 | 15 |
| Střední škola grafiky a médií OlomoucReprodukční grafik pro média · Olomouc · 34-53-H/01 · internát | 53 | 3,4 | 39 | mírný převis | 60 | – |
| Střední škola grafiky a médií OlomoucObalová technika · Olomouc · internát | 15 | 3,9 | 32 | volné | 60 | 3 |
| Gymnázium a grafická střední odborná škola PřeloučFotograf · Přelouč · Reklamní fotografie · internát | 15 | 2,7 | 30 | volné | 23 | 5 |
| OA, VOŠZ a SZŠ, SOŠS a JŠ s právem SJZFotograf · Jihlava · internát | 22 | 1,8 | 30 | volné | 72 | 6 |
| Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad OrlicíObalová technika · Ústí nad Orlicí · Reklama a propagace · internát | 30 | 1,3 | 30 | volné | 36 | 22 |
| Střední škola Brno, CharbulovaFotograf · Brno | 30 | 2,5 | 29 | volné | 34 | – |
| Vyšší odborná škola obalové techniky a Střední škola, ŠtětíObalová technika · Štětí · internát | 18 | 3,2 | 29 | volné | 11 | 7 |
| Gymnázium a grafická střední odborná škola PřeloučReprodukční grafik pro média · Přelouč · Multimediální design pro reklamu a propagaci · internát | 46 | 2,4 | 28 | volné | 23 | 16 |
| Střední škola řemesel a služeb, Děčín IVFotograf · Děčín · internát | 12 | 2,5 | 27 | volné | 71 | 5 |
| Střední škola grafická BrnoPolygrafie · Brno | 30 | 2,2 | 26 | volné | 25 | 6 |
| Střední škola služeb, obchodu a gastronomieFotograf · Hradec Králové | 30 | 1,9 | 26 | volné | 58 | 12 |
| Střední škola obchodní, České BudějoviceFotograf · České Budějovice · internát | 28 | 2,8 | 25 | volné | 33 | 12 |
| Střední průmyslová škola Otty WichterlehoReprodukční grafik pro média · Hronov · Reprodukční grafik · internát | 28 | 1,9 | 23 | volné | 32 | 13 |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Reprodukční grafik | 11 | bez zkoušky |
| Fotograf | 10 | 26,5 |
| Reprodukční grafik pro média | 8 | 22,5 |
| Obalová technika | 7 | 25 |
| Tiskař na polygrafických strojích | 5 | bez zkoušky |
| Knihař | 4 | bez zkoušky |
| Polygrafie | 4 | 18,5 |
| Knihařské práce | 3 | bez zkoušky |
| Tiskař na polygrafických strojích | 3 | 14 |
| Technik dokončovacího zpracování tiskovin | 1 | bez zkoušky |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – polygrafické obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 10 bodů (Střední škola informačních technologií, s.r.o., Frýdek-Místek) po 49 bodů (Střední škola grafická Brno). U poloviny oborů stačilo nejvýš 23 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední škola grafická Brno (Reprodukční grafik pro média) – 49 bodů, 5 přihlášek na místo; Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a Gymnázium, Praha (Fotograf) – 42 bodů, 2,3 přihlášky na místo; Střední škola grafiky a médií Olomouc (Reprodukční grafik pro média) – 39 bodů, 3,4 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – polygrafické obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 33 oborů s 266 místy, nejvíc míst: Střední škola uměleckoprůmyslová Ústí nad Orlicí (22 míst); Gymnázium a grafická střední odborná škola Přelouč (16 míst); Střední odborná škola - Centrum odborné přípravy a Gymnázium, Praha (15 míst).
Kolik škol nabízí polygrafické obory v Česku?
Polygrafické obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 35 škol s 1 235 místy. Soukromé nebo církevní jsou 9 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na polygrafické obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 33 oborů, 24 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.