Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Obchodní obory v Česku
Obchodní obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 107 škol – dohromady 145 oborů s 3 149 místy.
- Škol
- 107
- 145 oborů · 3 149 míst
- Stačilo bodů – medián
- 24ze 100
- od 14 do 50
- Přihlášek na místo
- 2,1
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 766
- u 84 oborů
Na přijetí stačilo od 14 bodů (Střední škola řemesel, Šumperk) po 50 bodů (Střední škola designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní); u poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů ze 100. Bez jednotné přijímací zkoušky bylo 129 oborů. Na jedno místo připadlo v průměru 2,1 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 84 oborů (766 míst). Soukromé nebo církevní: 20 z 107 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 68 z 107 škol.
Obchodní obory podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 8 | 14 | 431 | 43,5 | 2,7 | 123 |
| Jihočeský kraj | 11 | 15 | 328 | 17 | 1,6 | 84 |
| Jihomoravský kraj | 9 | 11 | 250 | 30 | 1,9 | 50 |
| Karlovarský kraj | 3 | 4 | 85 | – | 2,3 | 25 |
| Kraj Vysočina | 6 | 7 | 129 | 23 | 2,2 | 28 |
| Královéhradecký kraj | 4 | 6 | 124 | – | 2,5 | 0 |
| Liberecký kraj | 4 | 4 | 66 | – | 3,2 | 3 |
| Moravskoslezský kraj | 12 | 14 | 317 | – | 1,8 | 97 |
| Olomoucký kraj | 8 | 13 | 244 | 26 | 2,2 | 58 |
| Pardubický kraj | 4 | 5 | 116 | – | 0,8 | 23 |
| Plzeňský kraj | 7 | 9 | 179 | 19 | 2,6 | 46 |
| Středočeský kraj | 13 | 15 | 280 | – | 2,8 | 79 |
| Ústecký kraj | 13 | 22 | 514 | 17 | 1,8 | 126 |
| Zlínský kraj | 5 | 6 | 86 | – | 1,9 | 24 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola a obor | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Střední škola designu a umění, knižní kultury a ekonomiky NáhorníKnihkupecké a nakladatelské činnosti · Praha | 30 | 3,8 | 50 | těžké | 87 | – |
| Střední škola obchodníObchodník · Praha | 60 | 2,2 | 46 | mírný převis | 44 | 47 |
| Střední škola knižní kultury s.r.o.Knihkupecké a nakladatelské činnosti · Praha | 30 | 3,1 | 41 | mírný převis | 95 | – |
| Střední škola polytechnická, OlomoucObchodník · Olomouc · se zaměřením obchodní činnosti v technických oborech · internát | 30 | 1,0 | 32 | volné | 22 | 22 |
| Střední škola KNIHKnihkupecké a nakladatelské činnosti · Brno | 23 | 1,3 | 30 | volné | ≈ podprůměr | 15 |
| Moravská střední škola s.r.o.Obchodník · Olomouc · management a marketing | 15 | 2,7 | 26 | volné | 26 | – |
| Střední škola obchodní, České BudějoviceObchodník · České Budějovice · internát | 30 | 1,7 | 25 | volné | 33 | 15 |
| Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec, s.r.o.Obchodník · Humpolec · Specialista na cestovní ruch · internát | 23 | 1,4 | 23 | volné | 39 | 5 |
| Střední škola podnikání a gastronomieObchodník · Praha · internát | 13 | 3,3 | 22 | volné | 5 | – |
| Střední škola, RokycanyObchodník · Rokycany · internát | 30 | 1,4 | 19 | volné | ≈ podprůměr | 10 |
| Střední škola obchodu a služeb, TepliceObchodník · Teplice · 66-51-H/01 Prodavač · internát | 30 | 1,0 | 17 | volné | 24 | 15 |
| Střední škola technická a obchodní, DačiceObchodník · Dačice · Manažer prodeje · internát | 24 | 1,5 | 17 | volné | 59 | 2 |
| Střední škola, České VeleniceObchodník · České Velenice · 66-51-H/01 Prodavač - aranžér · internát | 24 | 0,5 | 15 | volné | 26 | 7 |
| Střední škola řemesel, ŠumperkObchodník · Šumperk · v kombinaci s oborem 66-51-H/01 Prodavač | 15 | 2,6 | 14 | volné | 7 | 3 |
| ART ECON - Střední škola, s.r.o.Aranžér · Prostějov · zaměření Umění Aranžování | 26 | 1,5 | bez zkoušky | 33 | – |
Které obory sem patří
Obory podle počtu nabídek v Česku.
| Obor | Škol | Stačilo bodů (medián) |
|---|---|---|
| Prodavač | 54 | bez zkoušky |
| Aranžér | 33 | bez zkoušky |
| Operátor skladování | 24 | bez zkoušky |
| Prodavačské práce | 14 | bez zkoušky |
| Obchodník | 13 | 22 |
| Knihkupecké a nakladatelské činnosti | 3 | 41 |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kolik bodů stačilo na přijetí – obchodní obory v Česku?
V 1. kole přijímaček 2026 stačilo od 14 bodů (Střední škola řemesel, Šumperk) po 50 bodů (Střední škola designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní, Praha). U poloviny oborů stačilo nejvýš 24 bodů. Body jsou součet testů z češtiny a matematiky (nejvýš 100), školy ale hodnotí i vysvědčení a vlastní kritéria.
Kam je v Česku nejtěžší se dostat?
Nejvíc bodů bylo potřeba na: Střední škola designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní, Praha (Knihkupecké a nakladatelské činnosti) – 50 bodů, 3,8 přihlášky na místo; Střední škola obchodní, Praha (Obchodník) – 46 bodů, 2,2 přihlášky na místo; Střední škola knižní kultury s.r.o., Praha (Knihkupecké a nakladatelské činnosti) – 41 bodů, 3,1 přihlášky na místo.
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – obchodní obory v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 84 oborů s 766 místy, nejvíc míst: Střední škola obchodní, Praha (51 míst); Střední škola obchodní, Praha (47 míst); Střední průmyslová škola Třineckých železáren (23 míst).
Kolik škol nabízí obchodní obory v Česku?
Obchodní obory v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 107 škol s 3 149 místy. Soukromé nebo církevní jsou 20 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na obchodní obory přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky vyžadovalo 16 oborů, 129 oborů ji nevyžadovalo. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.