Obory · přijímačky 2026 · celé Česko
Mechanik opravář motorových vozidel v Česku
Obor Mechanik opravář motorových vozidel v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 103 škol – dohromady 3 660 míst.
- Škol
- 103
- 120 oborů · 3 660 míst
- Bez jednotné zkoušky
- 120
- z 120 oborů
- Přihlášek na místo
- 3,0
- všechny priority
- Volná místa ve 2. kole
- 203
- u 29 oborů
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky nevyžadoval žádný z nich, školy přijímají podle vlastních kritérií. Na jedno místo připadlo v průměru 3 přihlášky (všechny priority). Volná místa pro 2. kolo zůstala u 29 oborů (203 míst). Soukromé nebo církevní: 7 z 103 škol. Internát nebo domov mládeže uvádí 77 z 103 škol.
Mechanik opravář motorových vozidel podle krajů
Školy a obory v 1. kole přijímaček 2026. Medián = u poloviny oborů stačilo nejvýš tolik bodů.
| Kraj | Škol | Oborů | Míst | Stačilo bodů (medián) | Přihlášek na místo | Volná místa ve 2. kole |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hlavní město Praha | 6 | 8 | 365 | – | 3,4 | 31 |
| Jihočeský kraj | 9 | 9 | 322 | – | 2,4 | 28 |
| Jihomoravský kraj | 7 | 14 | 424 | – | 2,8 | 20 |
| Karlovarský kraj | 4 | 4 | 109 | – | 4,2 | 9 |
| Kraj Vysočina | 7 | 8 | 207 | – | 2,5 | 20 |
| Královéhradecký kraj | 4 | 5 | 149 | – | 3,3 | 0 |
| Liberecký kraj | 4 | 5 | 174 | – | 3,4 | 0 |
| Moravskoslezský kraj | 13 | 13 | 396 | – | 2,9 | 5 |
| Olomoucký kraj | 8 | 10 | 241 | – | 3,1 | 7 |
| Pardubický kraj | 3 | 5 | 174 | – | 2,8 | 24 |
| Plzeňský kraj | 8 | 8 | 267 | – | 2,8 | 25 |
| Středočeský kraj | 12 | 13 | 349 | – | 3,3 | 14 |
| Ústecký kraj | 11 | 11 | 319 | – | 3,1 | 12 |
| Zlínský kraj | 7 | 7 | 164 | – | 3,3 | 8 |
Nejvíc bodů na přijetí
Nejtěžší přijetí v Česku
Obory s nejvyšším počtem bodů posledního přijatého v 1. kole.
Co znamená: body ze 100 převis obtížnost přijetí index kvality
| Škola | Míst | Přihlášek na místo | Stačilo bodů | Obtížnost | Index kvality | 2. kolo – míst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemBystřice nad Pernštejnem · Řidič profesionál · internát | 12 | 0,8 | bez zkoušky | 6 | – | |
| Agro-technická střední škola Bystřice nad PernštejnemBystřice nad Pernštejnem · Automechanik · internát | 24 | 2,0 | bez zkoušky | 6 | – | |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáPraha · Automechanik · internát | 40 | 4,6 | bez zkoušky | 84 | – | |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáPraha · Kolejová vozidla · internát | 20 | 2,0 | bez zkoušky | 84 | – | |
| Akademie řemesel Praha - Střední škola technickáPraha · délka studia jeden rok · internát | 15 | 3,2 | bez zkoušky | 84 | – | |
| Gastro-technická střední škola Velké MeziříčíVelké Meziříčí · internát | 8 | 4,8 | bez zkoušky | 7 | – | |
| Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola SlavičínSlavičín | 10 | 2,7 | bez zkoušky | 2 | – | |
| Gymnázium a Střední odborná škola, PodbořanyPodbořany · internát | 23 | 3,2 | bez zkoušky | 1 | – | |
| Integrovaná střední škola ChebDalovice · internát | 30 | 4,1 | bez zkoušky | 10 | – | |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoBrno · Automechanik | 72 | 4,4 | bez zkoušky | 55 | – | |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoBrno · Mechanik/diagnostik zemědělské a stavební techniky | 24 | 1,8 | bez zkoušky | 55 | 4 | |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoBrno · Mechanik nákladních vozidel a autobusů Scania | 24 | 1,1 | bez zkoušky | 55 | – | |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoBrno · Mechanik motocyklů | 24 | 4,9 | bez zkoušky | 55 | – | |
| Integrovaná střední škola automobilní BrnoBrno · Mechanik nákladních vozidel a autobusů | 24 | 1,9 | bez zkoušky | 55 | 1 | |
| Integrovaná střední škola technická a ekonomická SokolovSokolov · internát | 30 | 4,8 | bez zkoušky | 12 | – |
Kolik budete dojíždět?
Seznam středních škol s tímto zaměřením podle dojezdu veřejnou dopravou i autem z vaší obce.
Související
Časté otázky
Kde zbyla volná místa ve 2. kole – Mechanik opravář motorových vozidel v Česku?
Po 1. kole přijímaček 2026 vypsalo 2. kolo 29 oborů s 203 místy, nejvíc míst: Střední odborné učiliště, Praha 4 (31 míst); Střední škola technická Vysoké Mýto (24 míst); Střední škola a Základní škola, Oselce (19 míst).
Kolik škol nabízí obor Mechanik opravář motorových vozidel v Česku?
Obor Mechanik opravář motorových vozidel v Česku v 1. kole přijímaček 2026 nabízelo 103 škol s 3 660 místy. Soukromé nebo církevní jsou 7 z nich, ostatní zřizuje kraj, obec nebo stát.
Dělá se na obor Mechanik opravář motorových vozidel přijímací zkouška?
Jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky nevyžadoval žádný z 120 oborů. Bez ní školy přijímají podle vlastních kritérií – hlavně podle vysvědčení, umělecké obory podle talentové zkoušky.
Zdroj: CERMAT – jednotná přijímací zkouška 2026, 1. a 2. kolo; MŠMT – rejstřík škol; MPSV – ubytování.